4.1.2019

Informace nejen pro nováčky

PO VSTUPU DO ODDÍLU…

… je třeba zařídit několik důležitých věcí.

  • První z nich je přihláška. Kromě základních údajů o nováčkovi je doplněna o kontakty na rodiče, výpis ze zdravotnické dokumentace (slouží POUZE pro vedoucí, aby věděli o případných zdravotních omezeních nováčka – alergie, cukrovka, apod.) a vybrané další informace důležité pro správné zařazení nováčka. Přihláška je k dostání u vedoucích.
  • Druhou věcí je minimální vybavení každého jednotlivce, které se používá běžně na oddílových schůzkách a výpravách – zápisník v tvrdých deskách (nejlepší je formát A5), bezpečný nůž, psací potřeby, uzlovačka (asi 1,5 metru dlouhé lanko/šňůra na výuku uzlů a pro použití ve hrách a aktivitách), KPZ (krabička poslední záchrany s užitečnými předměty, které mohou pomoci zvládnout krizovou situaci).
  • Po čase přichází na řadu skautský kroj. Je několik  druhů krojových součástek a těmi teď postupně projdeme:
Šátek hnědý - 2
Šátek žlutý - 2

Šátek – má trojúhelníkový tvar, jeho cípy jsou vepředu staženy tzv. turbánkem. Pro vlčata a světlušky je žluté barvy, pro skauty, skautky, rovery hnědý.  Šátek je součástkou kroje, která se dá nosit nosit i na civilním oblečení. Cena šátku a turbánku je dohromady 70,- Kč.

Triko krojové pískové dětské - 1

Tričko nebo polokošile – u mladších vlčat doporučujeme místo krojové košile alespoň tričko nebo polokošili. Důvody jsou dva – nižší cena (zvážíme-li že děti rychle rostou) a praktičnost. Cena trička 129,- Kč a cena polokošile s límečkem je 235,- Kč.

Kšiltovka krojová písková  - 1

Dobrá je třeba i skautská kšiltovka s vyšitým logem Junáka.  Její cena je 125,- Kč.

Krojová košile pěší dětská - 1

Pokud již člen chodí delší dobu do oddílu je třeba zakoupit oficiální skautskou krojovou košili a patřičné doplňky k ní (nášivky, odznaky atp.)

Avšak během prvního roku v oddíle si určitě skaut nebo vlče vystačí s tričkem, či polokošilí, šátkem a turbánkem.

Skautské vybavení je možné buď zakoupit osobně (on-line ve skautském obchodě Junshop) nebo přes vedoucího, který jednou za čas hromadně nakoupí vybavení pro vícero členů, kteří zrovna nějaké potřebují.

 Jakékoli nejasnosti vysvětlí a na otázky odpoví, kterýkoli ze skautských vedoucích, který vede oddílovou schůzku nebo výpravu. Jen se nebojte zeptat.

REGISTRACE

Každý rok se provádí tzv. registrace. Jedná se o aktualizaci všech aktivních členů střediska, jak dospělých, tak mladších 18 let. Oddíloví vedoucí shromáždí data – zejména od nově přihlášených a vyplní elektorickou databázi skautIS, která je on-line napojena na skautské ústředí v Praze.

Součástí registrace je i zaplacení registračního poplatku. Pro rok 2015 byl stanoven ve výši 500,- Kč na osobu/rok. V něm je zahrnuto i pojištění u pojišťovny KOOPERATIVA proti úrazům vzniklým při činnosti oddílů, družin a skautských středisek. Po zaplacení registračního poplatku se členovi vydá členský průkaz. Na ten je potřeba dodat standardní fotografii na OP, či cestovní pas. U členů mladších 15 let je skautský průkaz dostačujícím dokumentem pro uznání slev na jízdné u většiny dopravců v ČR i na Slovensku.

členská karta

Další odkazy

Skautské benefity
Junshop – skautské vybavení
Skautská křižovatka pro skauty a skautky
Rádcovský rozcestník
Nahrát moje foto a video ze skautských akcí

JEDEME NA VÝPRAVU

Každá výprava je jiná, jinak dlouhá, na jiné místo a s jinými plánovanými aktivitami, proto je třeba uzpůsobit vybavení konkrétním podmínkám. Ale i tak platí staré heslo – co jsem si nabalil, to si ponesu! Kromě základního skautského vybavení jednotlivce jaké se nosí na oddílovku, bychom měli přidat třeba baterku/čelovku (při jejím používání jsou volné obě ruce), plechový hrnek (lehký, odolný a dá se použít i pro vaření na plynovém vařiči), jídelní soupravu(ešus), krabičku poslední záchrany ve formě lékárničky na opasek, minimální lékarnička a v případě nepříznivého počasí je také dobrá termofólie. Samozřejmostí je dobré oblečení a obutí podle konkrétního počasí.

Před každou výpravou vedoucí předá účastníkům pozvánku i s vypsaným potřebným vybavením.